Należy zaszczepić dziecko przeci zakażeniom typu b haemophilus influenzae w pierwszym okresie życia nowoczesne leki na astmę są bardzo dobre

Większość spośród wymagających uwagi urazów ma zbliżone objawy. Kontuzja może być efektem narastających z czasem problemów lub nagłego wydarzenia takiego jak np. upadek, czy uderzenie. Jeżeli jednak odpowiednio wcześniej zwrócisz uwagę na sygnały ostrzegawcze możesz uniknąć wpakowania się w znacznie poważniejsze tarapaty.Nigdy nie ignoruj zamieszczonych niżej objawów:

 • ból w stawach – występujący zwłaszcza w kostkach, kolanach, łokciach, czy nadgarstkach bardzo rzadko ma coś wspólnego z tkanką mieśniową (która zwykle regeneruje się sama). Jeżeli odczuwamy ten typ bólu przez dłużej niż 48 godzin wymagana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
 • wrażliwość na dotyk – jeżeli twój dotyk wywołuje poczucie bólu w kolanie, może to być oznaką poważniejszego urazu.
 • opuchlizna – niemal wszystkie urazy powstałe w wyniku sportu powodują powstanie widocznej z zewnątrz opuchlizny. Zwykle towarzyszy jej zaczerwienienie skóry, poczucie gorąca i ból. Jej pojawienie się w bezpośrednim towarzystwie stawów może spowodować ich sztywność.
 • ograniczony zakres ruchów – opuchnięcie stawów nawet jeżeli nie jest widoczne z zewnątrz może spowodować ograniczenie ruchów w stawie.
 • drętwienie i mrowienie – poczucia drętwienia i mrowienia są na ogół powiązane z naciskiem wywieranym na określone nerwy. Poczucie drętwienia trwające dłużej niż kilka dni wymaga kontaktu z lekarzem.

Szybka pomoc w wypadku kontuzji:

 1. Natychmiast przerwij ćwiczenie. Kontynuacja ćwiczeń może spowodować pogorszenie twojego stanu zdrowia.
 2. Połóż kompres na opuchliznę.
 3. Przyłóż kostki lodu do opuchlizny (może użyć także mrożonek – warzyw i owoców)
 4. Pozwól, by skóra nagrzała się ponownie, by zapobiec odmrożeniom.
 5. Podnieś uszkodzoną część ciała, by zredukować opuchliznę.
 6. Koniecznie odwiedź lekarza, by wystawił tobie diagnozę.