Sygnały świadczące o zbliżających się kłopotach – jak rozpoznać poważne urazy?


nowoczesne leki na astmę są bardzo dobre

Większość spośród wymagających uwagi urazów ma zbliżone objawy. Kontuzja może być efektem narastających z czasem problemów lub nagłego wydarzenia takiego jak np. upadek, czy uderzenie. Jeżeli jednak odpowiednio wcześniej zwrócisz uwagę na sygnały ostrzegawcze możesz uniknąć wpakowania się w znacznie poważniejsze tarapaty.Nigdy nie ignoruj zamieszczonych niżej objawów:

 • ból w stawach – występujący zwłaszcza w kostkach, kolanach, łokciach, czy nadgarstkach bardzo rzadko ma coś wspólnego z tkanką mieśniową (która zwykle regeneruje się sama). Jeżeli odczuwamy ten typ bólu przez dłużej niż 48 godzin wymagana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
 • wrażliwość na dotyk – jeżeli twój dotyk wywołuje poczucie bólu w kolanie, może to być oznaką poważniejszego urazu.
 • opuchlizna – niemal wszystkie urazy powstałe w wyniku sportu powodują powstanie widocznej z zewnątrz opuchlizny. Zwykle towarzyszy jej zaczerwienienie skóry, poczucie gorąca i ból. Jej pojawienie się w bezpośrednim towarzystwie stawów może spowodować ich sztywność.
 • ograniczony zakres ruchów – opuchnięcie stawów nawet jeżeli nie jest widoczne z zewnątrz może spowodować ograniczenie ruchów w stawie.
 • drętwienie i mrowienie – poczucia drętwienia i mrowienia są na ogół powiązane z naciskiem wywieranym na określone nerwy. Poczucie drętwienia trwające dłużej niż kilka dni wymaga kontaktu z lekarzem.

Szybka pomoc w wypadku kontuzji:

 1. Natychmiast przerwij ćwiczenie. Kontynuacja ćwiczeń może spowodować pogorszenie twojego stanu zdrowia.
 2. Połóż kompres na opuchliznę.
 3. Przyłóż kostki lodu do opuchlizny (może użyć także mrożonek – warzyw i owoców)
 4. Pozwól, by skóra nagrzała się ponownie, by zapobiec odmrożeniom.
 5. Podnieś uszkodzoną część ciała, by zredukować opuchliznę.
 6. Koniecznie odwiedź lekarza, by wystawił tobie diagnozę.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.